
Izabran novi papa: Izabrao ime Leo XIV
Novi papa izabran je jučer na četvrtom krugu glasanja u Sikstinskoj kapeli. Bijelim dimom iznad Sikstinske kapele i zvonjavom zvona bazilike svetog Petra u četvrtak popodne građani Rima i svijeta obaviješteni su da je izabran 267. poglavar Crkve.
Nakon smrti pape Franje sredinom aprila, zakazana je konklava, a nakon dva dana je donesena odluka o novom lideru Katoličke crkve.
Novi papa je Amerikanac Robert Francis Prevost, koji je izabrao ime Leo XIV. Njegovo ime tradicionalnim proglasom “Habemus Papam” (Imamo Papu) objavio je kardinal protođakon Dominique Mamberti.
Papa Leo XIV s balkona bazilike svetog Petra pozdravio je razdragano mnoštvo okupljenih u Vatikanu i sve u svijetu ko su gledali u direktnom prijenosu.
“Neka mir bude svima“, povikao je. “Slušamo glas Pape Franje koji je još uvijek s nama. Papa Franjo blagoslivljao je Rim, blagoslivljao je čitav svijet. Dopustite mi da nastavim isti blagoslov. Bog vas sve voli. Zlo neće prevladati. Svi smo u Božjim rukama. I zbog toga krenimo bez straha ujedinjeni, ruku pod ruku s Bogom i ujedinjeni. Mi smo Kristovi učenici. Na svijetu je potreba za svijetlom Kristovim. Čovječanstvo treba Krista kao most koji će nas ujedinjevati. Pomozite jedni drugima stvarati mostove, Ujedinjujući se svi, kako bismo svi bili jedan narod, zahvaljujući papi Franji“, rekao je novi papa.
Ovo je bila 76. konklava, koju je kao sistem izbora novog pape uspostavio Grgur X 1274. godine.